Leczenie ortodontyczne zwykle wymaga cierpliwości oraz czasu pacjentów. Zastosowanie aparatu ortodontycznego, chociaż daje niezwykłe rezultaty, nie jest ostatecznym mechanizmem, eliminowania wad zgryzu i wyrównywania uśmiechu. Dla kompletnego wyniku, z reguły po zakończeniu leczenia aparatem na zęby, zakłada się tzw. aparat retencyjny znany także jako retainer. Jego głównym przeznaczeniem jest zachowanie rezultatów uzyskanych przez wcześniej noszony aparat ortodontyczny. Bywa tak, że część zębów może przenosić się z powrotem na poprzednie nieprawidłowe położenia, z uwagi na to, by zapobiec temu procesowi, najlepiej nosić aparat retencyjny.
O tym, jak długo aparat retencyjny będzie potrzebny zębom pacjenta, ustala ortodonta. Przyjmuje się, że może to być połowa czasu, jaki przeznaczyliśmy na leczenie aparatem ortodontycznym, jednak zdarza się również tak, że aparat retencyjny musi pozostać w jamie ustnej na dłużej – nawet do końca życia. Na ponowne przemieszczanie się zębów może mieć wpływ wiele czynników np. wiek i związane z tym wyrastanie nowych zębów w przypadku mniejszych pacjentów.
Zastosowanie aparatu retencyjnego sprawia, że efekt leczenia ortodontycznego jest stabilny, a skorygowane zęby, zostaną na dobrych miejscach. Pacjenci, którzy używają aparatu retencyjnego, tak jak w przypadku aparatu ortodontycznego, muszą nie zapominać o porządnej i dokładnej pielęgnacji jamy ustnej. Tak samo istotna jest regularna opieka oraz konsultacja lekarza ortodonty.
Comments